پرونده شکایت از پزشک معالج مرحوم کیارستمی از رای بدوی تا حکم قطعی

رای بدوی «سه ماه محرومیت پزشک معالج از طبابت در شهر تهران» تخفیف یافت و در حکم قطعی تبدیل شد به «توبیخ کتبی پزشک معالج و درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محل».

به گزارش خبرگزاری ایسنا در مورخ ۱۲ مهر ۱۳۹۵ مانوش منوچهری یکی از وکلای خانواده کیارستمی، رای هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی تهران  در خصوص پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی را رسانه ای کرد. در متن این رای آمده است: «به تاریخ هجدهم شهریور ماه نود و پنج جلسه هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی تهران با حضور امضاء کنندگان زیر تشکیل است، پرونده پیوست به کلاسه ٨/٠٣٢١٤/٩٥ تحت نظر و رسیدگی قرار دارد. هیات با توجه به اوراق و محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر انشاء رای می‌نماید:

رأی هیات بدوی

در خصوص کیفر خواست شماره ١٣٩٥/١٠٠/١٣١/٣٤١٩مورخ ۲۴ مرداد ماه ۹۵ دادسرای نظام پزشکی تهران علیه دکتر احمد میر فرزند محمد علی متخصص جراحی دایر بر تخلف صنفی و حرفه‌ای در درمان موضوع شکایت عادل مقدس جرهی و مانوش منوچهری به وکالت از بهمن کیارستمی بدین شرح که بیمار در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۹۴ با تشخیص پلیپ دیسپلاستیک کولونه سیگموئید در بیمارستان جم بستری و در سرویس جراحی دکتر میر به عنوان جراح و دکتر ناصری به عنوان کمک جراح قرار می‌گیرند،پس از چهار مرحله عمل جراحی و پس از ترخیص از بیمارستان در تاریخ ۷  اردیبهشت ماه ۹۵ مجددا در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۵ در بیمارستان مذکور بستری و ۱۳ اردیبهشت ماه ۹۵  ترخیص گردیده‌اند.

به دنبال عدم بهبودی جهت ادامه سیر درمانی به کشور فرانسه منتقل لکن در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۹۵ در پاریس فوت نموده‌اند، با توجه به کیفر خواست دادسرا و تحقیقات به عمل آمده از کادر درمانی ،ملاحظه مدارک و سوابق بالینی متوفی،ملاحظه پرونده پزشکی کارشناسی سازمان نظام پزشکی و مدافعات غیر موجه و غیر موثر مشتکی عنه و نظریه کتبی عضو محقق و سایر قراین  و امارات موجود در پرونده نظام پزشکی،تخلف صنفی و حرفه‌ای مشتکی عنه نامبرده به لحاظ تاخیر در اقدام به عمل جراحی مرحله دوم علیرغم وجود شواهد کلینیکی و پا را کلینیکی دال بر خونریزی بیمار که این تاخیر منتهی به بروز عوارض بعدی گردیده نیز وجود مغایرت در شرح عمل و اظهارات شفاهی پزشک معالج، عدم درج نتیجه ویزیت بیمار و سیر بیماری به طور روزانه در پرونده بالینی، ترک بیمار با وجود عوارض ایجاد شده و رفتن به مسافرت که از مصادیق قصور پزشکی تلقی می‌گردد محرز و مسلم بوده و با انطباق تخلف انتظامی نامبرده با ماده ٣ و بند “ث” ذیل ماده ٣٧ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلین حرفه‌های پزشکی و وابسته  و به استناد بند “د” ذیل تبصره ١ ماده ٢٨ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب ١٣٨٣/١/٢٥ حکم به محکومیت نامبرده به سه ماه محرومیت از مطب در محل ارتکاب تخلف صادر و اعلام می‌دارد. رأی صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض و تجدید نظر در هیأت تجدیدنظر انتظامی نظام پزشکی استان تهران است.

ضمنا در خصوص شکایت دیگر شاکی علیه دکتر مازیار پارسا و مدیریت بیمارستان جم دکتر محسن تدین‌فر دائر بر قصور پزشکی مقرر است، پرونده تفکیک و جهت رسیدگی و انجام تحقیقات لازم به دادسرای سازمان نظام پزشکی اعاده گردد.

به گزارش ایسنا در مورخ ۱۰ تیر ۱۳۹۷، سرانجام پس از دو سال پیگیری و شکایت خانواده این سینماگر از پزشک معالج و بیمارستان «جم» حکم قطعی پرونده پزشکی کیارستمی به صورت رسمی اعلام شد. حکم قطعی شده؛ فقط به توبیخ کتبی پزشک معالج و درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی محل ختم شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن خلیلی، قائم مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی در ارتباط با پرونده مرحوم عباس کیارستمی اظهار داشت:پرونده به همان حکمی که در هیأت تجدیدنظر استان تهران معلوم شده بود، اعلام و پزشک وی، محکوم به توبیخ کتبی همراه با درج در پرونده و در نشریه نظام پزشکی شد. رپورتاژوی افزود:سازمان بررسی ها را به عنوان ماده ۴۰ به هیأت عالی ارسال کرد و از جانب هیأت عالی هم همان رأی تجدیدنظر اعلام شد. قائم مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه پزشک مرحوم عباس کیارستمی محرومیت از کار نخواهد داشت، گفت:موضوع محرومیت در هیأت بدوی مطرح بود که در دادگاه تجدیدنظر اعتراض شد و سرانجام نتیجه توبیخ کتبی همراه با درج در پرونده و نشریه نظام پزشکی شد. خلیلی تصریح کرد:خانواده مرحوم عباس کیارستمی اعتراض به نتیجه هیأت عالی نکرده بود که خود سازمان نظام پزشکی با اعمال ماده ۴۰ روی حکم اعتراض کرد که پرونده به هیأت عالی ارسال شود و هیأت عالی چون خود فرد هم ذی نفع اعتراض بود همان رأی تجدیدنظر را تأیید کرد. وی با بیان اینکه توبیخ سه مرحله دارد، گفت:تذکر، توبیخ و درج در پرونده و توبیخ و درج در نشریه نظام پزشکی شامل این سه مرحله است و زمانی که پزشک محکوم به توبیخ و درج در نشریه نظام پزشکی شود در سابقه آن لحاظ خواهد شد و در واقع جزء سوء سابقه پزشک می شود. قائم مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه این محکومیت محدودیت برای پزشک ایجاد می کند ولی محرومیتی به همراه ندارد، افزود:در پزشکی قانونی سقف ۵ درصد دیه را برای پزشک لحاظ کردند و در صورتی که حکم زیر ۱۰ درصد باشد در واقع تذکر شفاهی برای پزشک لحاظ می شود. وی با اشاره به اینکه پزشک مرحوم عباس کیارستمی سه سال از گرفتن عدم سوء پیشینه انتظامی محروم شده است، تأکید کرد:اگر قصور دیگری توسط این پزشک رخ دهد حکم شدیدتری در پرونده آن ایجاد خواهد شد که این حکم به صورت های گوناگون از جمله محرومیت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است و در نشریه نظام پزشکی کل کشور نیز حکم چاپ می شود. قائم مقام معاون انتظامی کل سازمان نظام پزشکی عنوان کرد:جراح مرحوم عباس کیارستمی که این حکم برایش صادر شده همچنان می تواند جراحی را انجام دهدو نتیجه قطعی به خانواده و پزشک عباس کیارستمی ارسال شده است و نتیجه تغییری نخواهد کرد.

عباس کیارستمی متولد اول تیرماه ۱۳۱۹ در تهران، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوین‌گر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست و کارگردان هنری بین‌المللی، همچنین شاعر و نقاش ایرانی بود. این فیلم‌ساز ایرانی تاثیرگذار در سینمای جهان از سال ۱۹۷۰ میلادی در حوزه سینما شروع به فعالیت کرد و بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخت که از مهمترین کارهای وی می‌توان به کلوزآپ، طعم گیلاس و باد ما را خواهد برد، اشاره کرد. کیارستمی، پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال ۱۹۹۷ در پنجاهمین دورهٔ جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت. او در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم جهان به عنوان داور حضور داشت و با چهار دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سال‌های ۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴ در میان هنرمندان ایرانی پیشتاز است. کیارستمی که با دریافت ۳۲ دستاورد شخصی، پرافتخارترین هنرمند ایران به شمار می‌رود، ۱۴ تیرماه ۱۳۹۵ در بیمارستانی در پاریس درگذشت، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، علت اصلی مرگ کیارستمی را خونریزی حاد تحت پرده‌های مغزی (ساب دورال) که منجر به مرگ مغزی وی شده بود، اعلام کرد.

 

رپورتاژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *