قاتل پزشک اردبیلی اعدام شد اما ابهام افکار عمومی در مورد انگیزه قتل رفع نشد

به گزارش سایت انتخاب، پرونده پر ابهام قتل دکتر اصغر پیرزاده پزشک اردبیلی بالاخره در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ با اعدام قاتل، بایگانی شد. پرونده‌ای که از همان روز اول با موجی از حواشی و ابهامات همراه بود و دست آخر هم علیر غم وعده‌های مکرر مسئولان مبنی بر اطلاع‌رسانی دقیق از جزییات این پرونده، انگیزه اصلی این قتل به‌طور رسمی اعلام نشد.
قتل پزشک در خانه مجردی یک جوان ۲۳ ساله:
پنجشنبه اولین روز مرداد ماه‌سال ۱۳۹۴ مردم اردبیل از خبر قتل پزشک سرشناس شهرشان شوکه شدند. خبر قتل تنها فوق تخصص خون اردبیل با ضربات چاقو در منزل مجردی یک جوان ۲۳ ساله دست به دست در فضای مجازی می‌چرخید و تنها چند ساعت پس از اعلام این خبر بازار شایعات هم داغ شد. طی چند روز خبرهای متفاوت و حتی متناقض بسیاری در مورد مرگ این پزشک سرطان شناس اردبیلی منتشر شد.
روابط شخصی پزشک با قاتل:
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی قاصدی رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل درباره پرونده قتل متخصص آنکولوژی گفت: «این قتل دریک منزل مجردی شخصی اتفاق افتاده است. این پزشک قبلاً روابط و مراوداتی با قاتل داشته و توسط این شخص درخانه به قتل رسیده است.» ساعاتی پس از قتل هم ناصر عتباتی دادستان اردبیل با اعلام خبر دستگیری قاتل از مردم خواست تا به شایعات توجه نکنند و منتظر اعلام رسمی جزییات ماجرا از منابع رسمی باشند. جزییاتی که هیچ گاه به‌طور رسمی اعلام شد.
نحوه قتل:
ساعت ۱۱صبح پنجشنبه پسر جوانی با اورژانس اردبیل تماس گرفت و مدعی شد مردی در خانه‌اش با ضربات چاقو مجروح و دچار خونریزی شدیدی شده است. به‌دنبال این تماس، ماجرا به پلیس گزارش شد و تیمی از امدادگران راهی محل حادثه در طبقه پنجم آپارتمانی ۶ واحدی در یکی از محله‌های اردبیل شدند. این آپارتمان محل زندگی جوانی حدودا ۲۳ساله بود که از مدتی قبل آن را اجاره کرده و به‌تنهایی در آنجا زندگی می‌کرد. وقتی مأموران و امدادگران وارد آپارتمان شدند پیکر نیمه‌جان مردی را دیدند که داخل پذیرایی افتاده و خون زیادی از او رفته بود. جوان صاحبخانه نیز وحشتزده کنار مرد مجروح ایستاده و منتظر بود امدادگران او را نجات دهند.
جوان دانشجو در بازجویی‌ها گفت: «ساعت ۱۰ صبح بود، من با دکتر که در محل کارش بود تماس گرفتم و ایشان را برای انجام کاری به خانه‌ام دعوت کردم. وقتی وی به خانه‌ام رسید، به خاطر اختلاف‌نظرهایی که داشتیم، با هم گلاویز شدیم. نمی‌دانم چرا نتوانستم عصبانیتم را کنترل کنم، به آشپزخانه رفتم و کارد بلندی را که داشتم برداشتم و چند ضربه به او زدم. وی افزود: «وقتی چند ضربه ناگهانی به دکتر زدم و او روی زمین افتاد، فهمیدم چه اشتباهی کرده‌ام. خیلی پشیمان شدم، اصلاً باورم نمی‌شد دکتر را با چاقو زده باشم. بلافاصله با اورژانس تماس گرفتم تا امیدی برای نجات جان وی وجود داشته باشد. وقتی شنیدم که کار از کار گذشته است، شوکه شدم و هنوز باور ندارم به چنین جنایتی دست زده باشم.»عامل قتل پزشک سرطان‌شناس اردبیل گفت: «من دانشجوی زبان خارجه هستم و از سه ماه پیش با دکتر پیرزاده آشنا شده و بارها وی به خانه‌ام آمده بود اما آخرین بار با هم اختلاف پیدا کردیم و من دچار خشم آنی شدم.»
پرونده‌ای مبهم و پرحاشیه:
درحالی که برخی شایعات، قصور پزشکی و رها کردن بیمار «مادر قاتل» در ایام عید از سوی دکتر پیرزاده را دلیل اصلی این قتل می‌دانستند اظهارت تنی چند از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره دلایل وقوع این جنایت نگاه‌ها را به سمت و سوی دیگری معطوف کرد و البته بر شایعات و ابهامات این پرونده پرحاشیه هم افزود. دکتر عابدفتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره قتل پزشک سرشناس اردبیلی گفت: «من هم به‌عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از توضیحاتی که تا امروز در رابطه با قتل دکتر پیرزاده ارایه شده قانع نشده‌ام. عده‌ای مسائل را به بی راهه می‌برند درحالی‌که این موضوع باید بی طرفانه‌تر و دقیق‌تر بررسی شود چرا که این مرگ ساده‌ای نبوده است.» دکتر فتاحی با بیان این‌که علت قتل از خود قتل تلخ‌تر بوده، ادامه داد: « این قتل درواقع قتل اخلاقیات، معنویات و تعهدات در جامعه پزشکی بود.» دکتر مسعود پزشکیان دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم این قتل را به دلایل غیرپزشکی مرتبط دانست و گفت: «من با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل صحبت کرده‌ام و مطمئنم به هیچ عنوان موضوع پزشک و بیمار در این قتل مطرح نیست. صلاح نمی‌دانم موضوعی که در این قتل جنبه شخصی داشته مطرح شود. براساس اطلاعات که من در تحقیق‌های خودم داشته ام به‌طورکلی موضوع قتل چیزی متفاوت‌تر از شایعات مطرح شده است. بزرگ کردن یک موضوع و اشاعه دادن آن به تمام افراد آن قشر اصلا درست نیست.» همین اظهارت کافی بود تا ابهامات و حواشی پرونده جنجالی پزشک اردبیلی وارد مرحله تازه‌ای شود. شایعاتی که هرچند به‌طور رسمی تأیید نشد اما هیچ گاه از سوی مقامات قضائی هم به درستی به آن پاسخ داده نشد.
اعدام قاتل به درخواست اولیای دم:
پس از گذشت بیش از ١٣ ماه از آن حادثه ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل از اجرای حکم قصاص قاتل این پرونده خبر داد. حکم قصاصی که به درخواست اولیای دم در زندان مرکزی اردبیل اجرا شد. او درباره جزییات رسیدگی به پرونده قتل دکتر پیرزاده گفت: «با توجه به اهمیت و حساسیتی که در زمینه قتل این پزشک در استان ایجاد شده بود، این پرونده با دستور رئیس‌کل دادگستری خارج از نوبت زیر نظر مستقیم دادستان و با استفاده از کارآگاهان مجرب و متخصص آگاهی از روی مدارک و مستندات بررسی شده و نهایت ظرافت و دقت در رسیدگی به این پرونده رعایت شد.» او ادامه داد: «پس از بررسی دقیق این پرونده در جلسات متعدد در دادگاه کیفری یک استان و با حضور وکیل اولیای دم و دو وکیل متهم و رسیدگی ٣ قاضی مجرب حکم قصاص قاتل دکتر پیرزاده صادر شد و در دیوانعالی کشور هم تأیید شد.» دادستان عمومی و انقلاب استان اردبیل درباره انگیزه این قتل هم گفت: « هیچ‌گونه رابطه پزشک و بیمار در این قتل به اثبات نرسیده و وجود نداشته است و برخلاف برخی شایعات موجود در این زمینه قتل جنبه کاملا شخصی داشته است.»
منبع: سایت انخاب ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *