محکومیت سنگین زوج پزشک در دادگاه مفاسد اقتصادی

دکتر حمیدرضا جانقربان فرزند علمدار، متخصص جراحی مغز و اعصاب و همسرش دکتر آزاده سجادیه فرزند یحیی، متخصص پوست و مو به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ترتیب به ۲۰ و ۱۰ سال زندان قطعی و پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان جریمه محکوم شدند.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: محکومیت این زن و شوهر پزشک که پرونده آنها در دادگستری اصفهان رسیدگی شده است ، قطعی و لازم الااجرا است. خسروی وفا، رئیس کل دادگستری استان اصفهان نیز در این خصوص گفت: این دو پزشک واردات پروتز و ایمپلنت‌های اسکلتی قاچاق را به صورت غیرمجاز و بدون مجوز گمرک و اخذ سایر مجوزهای لازم انجام می‌دادند. وی افزود: این پرونده همچنان دردادگستری اصفهان مفتوح است چون متهمان دیگری نیز دارد و تاکنون ۸ نفر که به انها “ایراد و صدمه بدنی” وارد شده است به عنوان شاکی خصوصی از متهمان شکایت کرده اند.

به گزارش رکنا این پرونده مربوط به فعالیت‌های دو محکوم بین سال‌های ١٣٨٥ تا ١٣٩٣ بوده که از طریق هفت شرکت انجام می‌شده است. این شرکت‌ها ابتدا با انجام تشریفات قانونی و اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به وارد نمودن پروتز و ایمپلنت‌های اسکلتی استخوان از کشورهای اروپایی نموده سپس اهداف آنان تغییر یافته است.

در حکم دادگاه آمده که این دو پزشک با تشکیل هفت شرکت، تجهیزات پزشکی پروتز و ایمپلنت های تقلبی و بی‌کیفیت را از شرکت‌های چینی خریده و بعد این تجهیزات را برای دریافت مدارک گمرکی به انگلستان یا دوبی منتقل کرده و بعد با لنج و قایق موتوری یا همراه مسافران پروازی از فرودگاه‌های تهران و اصفهان یا از طریق پست تی‌ان‌تی و دی‌اچ‌ال وارد ایران کرده‌اند.به این ترتیب حدود ٤٩٤ هزار قطعه وسیله پزشکی به این طریق وارد شده و با برچسب تقلبی که در خود اصفهان چاپ می‌شده به بیمارستان‌ها و پزشکان ‌فروخته شده که ارزش آنها بیش از ٧٣ میلیون دلار بوده است.در حکمی که دادگاه برای دو پزشک صادر کرده، از تجهیزاتی که برای جراحی‌های ارتوپدی و مغز اعصاب (به خصوص ستون فقرات و گردن) نام برده شده و درباره دیگر تجهیزاتی که این شرکت‌ها وارد می‌کردند و به تجهیزاتی که امکان واردات چمدانی آنها وجود ندارد اشاره‌ای نشده است.

شرکت‌های متعلق به این زن و شوهر مجوزهای سازمان غذا و دارو را داشتند و در کنار انجمن‌های تخصصی پزشکی، حتی کنگره‌های پزشکی برگزار می‌کردند. شایان ذکر است ، این دو پزشک  ٣١٠ میلیارد ریال “پورسانت” به بیش از ۲۲۰ نفر پرداخت کرده اند تا آنها از تجهیزات شرکت‌های این دو پزشک استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *