پزشکیان: طرح تحول سلامت از ابتدا اشتباه بود

دکتر مسعود پزشکیان، در نشست «چالش‌های فراموش شده حوزه سلامت» در دانشکده علوم پزشکی مشهد افزود: این طرح باعث شده که هم اکنون تمام بیمارستانها طلب‌های چندین ماهه از بیمه‌ها داشته باشند و از شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی ناراضی باشند.
وی ادامه داد: بدین طریق مشکلات مراکز درمانی کم‌کم بر خدمات‌رسانی آنها نیز تأثیر گذاشته است و شرایط حاضر مانند فنری است که فشارش داده‌اند و اگر رهایش کنند، معلوم نیست چه اتفاقی رخ دهد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: وقتی پول نداریم نباید سفره بلند و بالایی پهن کنیم، چرا که تداوم مسیر غلط تحول نظام سلامت باعث شده که امسال از این طریق با کسری ۱۶ هزار میلیارد تومانی مواجه شویم و سال آینده این رقم به ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
وی اظهار کرد: مجلس محل سیاست و قانونگذاری و پس از آن نظارت بر اجرای قوانین است و حرف را یکبار می‌زنند؛ در خانه اگر کس است یک حرف بس است. مشکل ما بی‌عدالتی است که یک گروه ۲۰ تا ۴۰ برابر گروه دیگر حقوق بگیرد.
وی ادامه داد: هم اینک در نظام پرداختی حوزه سلامت، یک نفر ۱۰۰ میلیون تومان، یکی ۱۰ میلیون تومان و دیگری یک میلیون تومان درآمد دارد.
پزشکیان گفت: در قالب شرایط حاضر مسیر درست و کارشناسی ویزیت بیمار فراموش شده است، به طوری که هر پزشکی که بیشتر معاینه کند و آزمایش و عکس بنویسد و دوباره مریض را فرابخواند تا پول ویزیت بگیرد، بیشتر درآمد دارد.
این در حالی است که پزشک توانمندی که متکی به علم خود بوده و به صورت منطقی آزمایش و عکس تجویز کند از درآمد کمتری برخوردار خواهد بود.

پایگاه خبری کیهان – ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *