ابلاغ منشور حقوق بیمار از سوی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

جناب آقاي دكتر
رياست محترم دانشگاه علوم پزشكي
با سلام و احترام
باتوجه به اينكه سلامت جسمي، رواني، معنوي و اجتماعي از مهمترين ابعاد وجودي هر فرد بوده و تأمين آن بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسي …

 

شماره : ۳۸۷۹۵۶
تاريخ : ۱۰/۸/۱۳۸۸
جناب آقاي دكتر
رياست محترم دانشگاه علوم پزشكي
با سلام و احترام
باتوجه به اينكه سلامت جسمي، رواني، معنوي و اجتماعي از مهمترين ابعاد وجودي هر فرد بوده و تأمين آن بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسي از مهمترين تعهدات حاكميت در جمهوري اسلامي ايران است و بر اين اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خود را در قبال ارائه مطلوب خدمات سلامت براي آحاد جامعه مسئول مي‌داند.
نظام سلامت كارآمد نيازمند مشاركت فعالانه و تعامل مناسب ميان گيرندگان و ارائه كنندگان خدمات سلامت است. مراكز ارائه‌ي خدمات سلامت، بايد نهادي براي درك و احترام به حقوق و مسئوليت‌هاي گيرنده خدمت، خانواده‌ي آنان، پزشكان و ساير مراقبت‌كنندگان باشد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اميدوار است در سايه تعهد ارائه دهندگان و گيرندگان خدمات سلامت نسبت به وظايف خود و احترام به حقوق ديگري، سلامت جامعه در بالاترين سطح ممكن تأمين گردد.
براين اساس منشور حقوق بيمار با هدف تبيين حقوق گيرندگان خدمات سلامت و ارتقاي رعايت موازين اخلاقي در يكي از مهمترين عرصه‌هاي خدمات سلامت كه همان عرصه درمان مي‌باشد با مشاركت صاحب‌نظران و ذينفعان طي سه سال تدوين و پس از تصويب در شوراي سياست‌گذاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به شرح پيوست ابلاغ مي‌گردد (پيوست). در جهت اجراي جامع و مؤثر اين منشور انجام موارد ذيل ضروري به نظر مي‌رسد.
الف) در راستاي عملياتي شدن هر چه سريع‌تر مفاد منشور، دانشگاههاي علوم پزشكي و كليه مراجع ذيربط، نظرات خود را در خصوص موانع و راهكارهاي اجرايي شدن هر حق حداكثر تا پايان آذر ماه تنظيم و به دبيرخانه شوراي سياست‌گذاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارسال نمايند.
ب) شوراي سياست‌گذاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي پس از جمع بندي نظرات به دست آمده با تشكيل كارگروه مشورتي مناسب دستور العمل اجرايي منشور حقوق بيمار را تا پايان سال جاري تنظيم نمايد.
ج) معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تا پايان سال جاري بر اساس منشور مصوب شاخص‌هاي ارزيابي وضعيت حقوق بيمار را در مراكز ارائه كننده خدمات سلامت طراحي و از سال آينده آن را در ارزشيابي مراكز، عملياتي نمايد.
د) معاونت آموزشي با همكاري معاونت سلامت، برنامه آموزشي حقوق بيمار را در كوريكولوم‌هاي آموزشي رشته‌هاي مختلف علوم پزشكي به فراخور نياز گنجانده و كارگاهها و سمينارهاي آموزشي مناسب را در اين خصوص طراحي و يا حمايت نمايند
ه) معاونت تحقيقات و فن آوري ضمن همكاري در انجام مواد ب و ج، از انتشارات و پژوهش‌هاي ميداني و بنيادي صورت گرفته در حوزه حقوق بيمار حمايت نمايد. همچنين در جهت فرهنگ‌سازي مناسب موضوع در سال ۸۹ سمينار كشوري حقوق بيمار را مبتني بر تجربيات به دست آمده برگزار نمايد.
اميد است به ياري خداوند متعال و در ظل توجهات امام علي ابن موسي الرضا عليه السلام در كوتاه‌ترين زمان ممكن شاهد تحقق حقوق آحاد جامعه در عرصه خدمات سلامت باشيم.
دكتر مرضيه وحيد دستجردي
وزيـر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *