راه اندازي سيستم ثبت خطاهاي پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي كشور

بنا به گفته معاون اداره نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت، اسفند ماه سال ۹۶ اعضاي اداره نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت در جلسه اي تصميم گرفتند نظام يکپارچه اي را براي ثبت خطاهاي پزشکي تعريف کنند. بر اين اساس مقرر شد، بيمارستان ها براي کاهش فراواني خطاهاي پزشکي و وقايع ناخواسته هنگام درمان و جراحي بيماران، ۲۸ مورد از خطاهاي پزشکي کددار را به وزارت بهداشت اطلاع دهند. اين تصميم وزارت بهداشت در جهت تحليل ريشه بروز خطاهاي پزشکي و پيشگيري از تکرار دوباره وقايع ناخواسته هنگام درمان و جراحي بيماران است. اين در حالي است که پيش از اين هيچگونه سيستم رسمي ثبت خطاي پزشکي در نظام سلامت کشور وجود نداشت و بيمارستان ها معمولاً به دليل ترس و نگراني خطاهاي پزشکي را گزارش نمي کردند.
پيگيري: طبق آمارهاي بين المللي احتمال خطا در بيمارستان ها يک در ۲۰۰ است. آمار تقريبي خطاهاي پزشکي در ايران حاکي از آن است که حدود پنج هزار شکايت در پزشکي قانوني و ۱۰ تا ۱۵ هزار مورد شکايت نيز در نظام پزشکي وجود دارد. از سوي ديگر آمارها نشان مي دهد که اين خطاها در سال هاي گذشته سيري صعودي داشته اند و تنها در سال ۹۴ تعداد ۵۶۰۰ پرونده خطاي پزشکي گزارش شده که نسبت به سال قبل از آن، ۱۱ درصد رشد داشته است. البته اين آمار در ايران بيش از ديگر کشورهاي دنيا نيست. حالا بر اساس آنچه معاون اداره نظارت و اعتبار بخشي امور درمان وزارت بهداشت به «ايران» مي گويد: براي ثبت فراواني و کاهش آمار خطاهاي پزشکي در کشور، وزارت بهداشت به طور رسمي و از طريق ويدئو کنفرانس با معاونت هاي درمان دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور از پرتال سيستم ثبت خطاهاي پزشکي روز گذشته رونمايي کرد. به گفته دکتر عليرضا عسگري، بيمارستان ها موظفند؛ خطاهاي پزشکي يا وقايع ناخواسته را در مدت ۶ ساعت به شکل آنکال(خارج از ساعت اداري و کاري) به وزارت بهداشت اطلاع دهند سپس کارشناسان وزارت بهداشت بعد از انکه علت خطاهاي پزشکي را تحليل کردند فرايند اصلاح خطا را به بيمارستان گزارش مي دهند.
نتيجه: معاون اداره نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت مي گويد: با ابلاغ اين طرح، سيستم ثبت خطاهاي پزشکي در سطح کاملاً مديريت شده از سوي دانشگاه هاي علوم پزشکي انجام مي شود. مدل ثبت خطاهاي پزشکي علاوه بر کاهش بروز اين خطاها، امکان ثبت فراواني و آمار دقيق خطاهاي پزشکي را نيز فراهم مي کند. براي مثال گزارش هاي رسيده از يکي از بيمارستان ها نشان مي داد بيماراني که مدام در آن مرکز درماني زمين مي خورند از دمپايي هاي نامرغوب استفاده مي کردند با اعلام اين موضوع مشخص شد که علت استفاده از دمپايي نامرغوب بود.

روزنامه ایران، چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *